Csupa állat
Csupa állat
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
ISMERJ MEG ENGEM:))
 
Szavazz te is!
:)
Támogattál már valamilyen "állat-segélyszervezetet"? (nem csak pénzben)

igen, sokszor szoktam
ritkán
talán egyszer volt rá példa
anyagilag nem tehetem meg
nem, és nem szeretnék a továbbiakban sem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Háziállatról a gazdának
 
Időjárás

 
NYEREMÉNY JÁTÉKOK
 
a
 
Értesítő tábla! Üzenj te is!
 
A hónap animációja

 

 
Animal infók
 
Chat, mert a Te véleményed is számít!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Sírjunk, nevessünk történetek!

Sírjatok és nevessetek !  FORRÁSOM A WWW.HAZIALLAT.HU VOLT!!

SACI ÉS FRICI, AZ IMÁDOTT CICÁK

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. november 17. | Első megjelenés: 2005. november 07.

Elsőként Saci cicát fogadtuk örökbe, aki olyan picike volt (éppen elmúlt 6 hetes), hogy igazából a nemét sem lehetett pontosan megállapítani. Valamiért úgy hittük, hogy lánycica, ezért kapta a Saci nevet. Nyolchetes korában az állatorvos állapította meg, hogy fiú, de akkorra már így szoktuk meg. Sokat játszottunk vele kiskorában, mégis úgy gondoltuk, jó lenne mellé egy kistestvér. Egy év múlva érkezett meg Fricike, aki ugyanazoktól a szülőktől származik. Bár az első napokban úgy tűnt, reményeink nem valósulnak meg, mert Saci iszonyúan féltékeny volt, hallani sem akart a kis "betolakodóról", néhány nap múlva azonban kezdett megbékélni vele. Ekkor még elég nagy volt közöttük a méretbeli különbség, lévén Saci már elmúlt egy éves, túl volt élete eddigi legmegrázóbb élményén, az ivartalanításon. Frici azonban még alig volt kéthónapos. Mostanra már alig különböztethető meg egymástól a két cica, gyakran még mi is összekeverjük őket.

A megtévesztően azonos külső két ellentétes személyiséget rejt magában. Sacika a bátor, idegenekkel könnyen barátkozó, érdeklődő,"beszélgetős" cica, aki olykor még a lakást is átrendezi a saját ízlésének megfelelően. Ő az, aki képes nyitott ablakból végignézni a tűzijátékot, amit előttünk, a téren szoktak rendezni. Nagyon megbízik az emberekben, még soha semmilyen atrocitás nem érte, ezért ő sem karmolna meg még a leghevesebb játék közben sem. Tipikus rongybaba jellemű cica.

F
ricike éppen ezeknek az ellenkezője, kiegészülve más pozitív tulajdonságokkal. Például ő a rendmániás. Képes visszatakargatni a tálkáját (kép mellékelve: egy másik tálkával be kell fedni az ételét). Vannak játékai, amiket mindig hurcol magával, egy igazán kedves neki, amivel együtt is alszik. Természetesen ő is ivartalanítva lett kilenc hónapos korában, ezért igazán komoly harcok nincsenek közöttük, soha egyikük sem sérült még meg. Néha egészen jól tűrik egymás közelségét, például együtt alszanak.

Mivel az előző cicánk szabadon járt ki-be, és egyszer valahol mérget evett, ezért úgy döntöttünk, hogy ők szigorúan szobacicák lesznek, akik a lakásból felügyelet nélkül nem mehetnek ki. Nagyritkán távolabbi sétákra, például a közeli parkba is csak pórázon visszük ki. Teljes jogú családtagjuknak tekintenek minket, igazi kölyökcicák maradtak. Minden tevékenységünket figyelemmel kísérik, a maguk módján kiveszik a részüket belőle. Egyébként is sok emberi vonást fedezhetünk fel bennük. Egyszóval sok örömet adnak nekünk nap mint nap. Nem is értjük, hogy tudtunk élni korábban cicusok nélkül!

Szerző/Forrás: Vladárné Mitterpach Ildikó

A SOKOLDALÚ BEAUCERON

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. november 22. | Első megjelenés: 2005. október 27.

Fridrich Louis Dobermann az 1800-as évek közepén a thüringiai Apoldában volt ismert adóbehajtó. Mivel gyakran nagy összegekkel volt kénytelen járni-kelni, a saját maga védelmére összegyűjtötte a harapósabb kutyákat, melyeket aztán tenyésztésbe is bevont. Így született meg a dobermann mint külön fajta.

Pataki Tímea, felismerve e kutya nagyszerű természetét és fejlett értelmét, 2002-ben megalapította tenyészetét Von Danubia Kennel néven, melyben a dobermann mellett beauceronnal is foglalkozik.

A Háziállat Online erről a két nemes kutyáról kérdezte a tenyésztőt.

Háziállat Online: Tényleg veszélyes eb vagy csak a rémtörténetek teszik azzá?

Pataki Tímea: A dobermann kemény és domináns kutya, amely nem megfelelő irányítás alatt akár veszélyes is tud lenni. Következetes nevelés mellett viszont rendkívül hűséges, családcentrikus, nagy "öleb" lehet, aki megvesztegethetetlen.

HO: Igaz, hogy nagyon szeret ugatni?

PT: Valóban szereti hallatni a hangját, de nem ugatósabb, mint bármely más kutya.

HO: Híres a féltékenységéről és arról, hogy szereti kisajátítani a gazdáját - ha dobermann mellett döntök, akkor jobb, ha nem is lesz másik kutyám?

PT: A dobermann általában egygazdás. Nagyon szereti a családot, de mégis a falkavezér az, akire maradéktalanul felnéz és szót fogad. Több kutyával is tartható, de törekszik a falkavezéri szerepre. Domináns fajta. Feleslegesen nem verekszik a falkában, csak ha rangsorvita van.

HO: Milyen hamar kell társaságba vinnünk ahhoz, hogy megszokhassa az idegeneket, hogy ez később sétáltatás közben ne okozzon problémát?

PT: A szocializálódás náluk is rendkívül fontos, minél hamarabb emberek és kutyák közé kell vinni, így a későbbiekben elkerülhetőek a problémák. Ha rendszeresen foglakoznak velük, esetleg még kutyaiskolára is van idő, nagyon kiegyensúlyozott kutya válhat belőlük.

HO: Beauceron vagy beauce-i juhászkutya, melyik a helyes név?

PT: Mindkettő, sőt a harmadik, eredeti "francia" neve a berger de beauce.

HO: Mennyire ismert fajta ez Magyarországon?

PT: Sajnos alig, pedig rendkívül sokoldalú fajta. Rendkívül intelligens, nagyon családcentrikus, ugyanakkor bátor, kemény kutya. Szőrzete 3-4 centi hosszú, nem igényel különleges ápolást. Kétféle színben található meg, a fekete-cser illetve a kevésbé ismert harlekin. A francia pásztorkutyák egyik jellegzetessége a hátulsó lábukon található dupla farkasköröm. Nagyon szereti a gyerekeket. Más állatokkal nagyon jól kijön.

HO: Igazi munkakutya volt, ma milyen céllal tenyésztik?

PT: Eredeti szerepe szerint terelőkutya volt, de az idők folyamán, ahogy kevesebb ilyen jellegű munka adódott, más téren is kezdték kipróbálni, ahol bizony megállta a helyét. Ma változatlanul dolgoznak a fajtával, a munka minden területén megtalálható: terelés, mentőzés, személyvédelem, de a sportban - agility, obedience - is kitűnő eredményeket érnek el.

HO: Mennyire kell keményen fogni, hajlamos felülkerekedni a gazdáján és a saját akaratát érvényesíteni?

PT: Nevelésük, tanításuk nem egyszerű. Öntudatos, akaratos fajta, melynek nevelésénél sok ötletre, türelemre és nem kevés humorérzékre van szükség. A beauceron, ha teheti, szereti saját akaratát falkájára is átvinni, muszáj tehát résen lennünk, és ha kell, akár keményen is fellépnünk. A beauceronok értékelik és tisztelik a hierarchiát, szükségük van arra, hogy tudják, hol a helyük. Dominanciára hajlamos fajta, de ha megfelelően nevelik, könnyen kezelhető, sokoldalú társsá válik. Öröm vele a munka, ha jól tálaljuk, mindent fanatikusan fog végezni. Az őrző-védő munkára való képzésnél vigyázni kell, mivel nagyon erős ösztönökkel rendelkezik, és hajlamos saját kezébe venni az irányítást.

Szerző/Forrás: Háziállat Online

A SZIBÉRIAI RASZPUTYIN

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. december 01. | Első megjelenés: 2005. október 25.

A Háziállat Online riportot készített Lukács Adriennel, aki szibériai macskát  tenyészt.

Adrienn tenyészetét 2003-ban alapította, cicáik Oroszország leghíresebb tenyészeteiből érkeztek. Barna-, arany-, és ezüstcirmos színeket tenyésztenek. Rendszeresen járnak kiállításokra, cicáik nemzetközi sikerekkel is büszkélkedhetnek.

Háziállat Online: Milyen embertípushoz illik Ön szerint a szibériai macska? 

Lukács Adrienn:
A szibériai szerintem mindenki számára ideális macska lehet, könnyen alkalmazkodik a gazdi életviteléhez, napközben jól elvan egyedül is. Nyugodt macska és nem túl hangoskodó, de szeret beszélni a gazdihoz. Nagyon ragaszkodik az emberhez, sok szeretetet igényel, igyekszik mindig az gazdi közelében lenni. Némelyik cica kutyamódra követi az embert. A gyerekekhez is igen türelmes, és más állatokkal is jól kijön.

HO: Ön hogyan szeretett bele a fajtába? 

LA: Macskakiállításon láttam először szibériai cicát, majd egy újsághirdetésben találtam meg a Raszputyin tenyészet hirdetését, akiknek volt egy gazdira váró ezüst cirmos kandúrjuk. Ő Alex, aki már 4,5 éves és az egész család kedvence. Az ő hatására kezdtünk el tenyészteni, de szerettünk volna új vérvonalat behozni Magyarországra. A Raszputyin tenyésznevet pedig megkaptuk Alex gazdijától.

HO: Hogyan szerezte be az oroszországi macskákat? Kalandos az ilyen beszerzés? 

LA: Nősténycicánk Saratovból, kandúrunk pedig Moszkvából érkezett. Az interneten találtunk rá a tenyésztőkre, akikkel több mint fél év levelezés után végre sikerült megszervezni a cicák utazását. Rengeteg dokumentum, engedély kell, és szinte napi kapcsolatban voltunk a repülőtérrel. Persze mindig kiderül, hogy valami papír nincs meg, és azt meg kell szerezni rögtön. Nagyon izgalmas, amikor új cica érkezik, különösen külföldről, de mindent kárpótol amikor végre élőben láthatjuk azt a cicát, akire hónapokat vártunk.

HO: Ritkaságnak számít itthon, vagy sokan keresik a szibériait? 

LA: Az első szibériai cica 1984-ben érkezett Magyarországra, de sajnos az elmúlt években egyre kevesebben foglalkoznak a tenyésztéssel, így lassan ritkaságszámba megy. Sokan kifejezetten ezt a fajtát keresik, mert korábban volt már szibériai macskájuk, mások egy kiállításon vagy újságban látják, és ezután keresnek meg minket. Vannak akik allergiásak, és szeretnék kipróbálni, vajon náluk is beválik-e a cica "hipollergén" tulajdonsága. Több ismerősünk sikerrel járt már.

HO: Valóban beletelhet 5 évbe még eléri teljes fejlettségét? 

LA: Lassan növő fajta, 3-4 éves koráig látványosan változik, fejlődik. Ekkorra éri el teljes súlyát, felnőttkori bundája is ennyi idő alatt nő meg. Később már csak kisebb változásokat látni rajtuk.

HO: Szereti a kiállításokat? Melyik Ön szerint a legérdekesebb és melyik a legszórakoztatóbb? 

LA: Kétféle kiállításra szoktunk járni,  európai típusú hagyományos kiállításokra és az amerikai típusú TICA egyesület kiállításaira. Ebben a két rendszerben teljesen különböző szabályok alapján bírálnak. A TICA rendszer izgalmasabb, mert naponta akár 6 bíró is lebírálja a macskát, és mindenkinél más eredmény születhet. Ez látványosabb és viccesebb is, a bírók igyekeznek szórakoztatni a nézőket. Már egész Ausztriát bejártuk a kiállítások miatt, de most már Magyarországon is egyre több TICA kiállítás van, aminek nagyon örülünk. Az európai kiállításokon a délutáni díjkiosztás izgalmas, napközben pedig van időnk beszélgetni a többi kiállítóval.

HO: Vannak szibériai klubok? Összejárnak a tenyésztők a kiállítások mellett is? 

LA: Csak külföldön vannak fajtaklubok, itthon elég kevés szibériai cica van. A kiállításokon általában egymás mellett vagyunk a többi szibériai tenyésztővel, így lehetőség van az eszmecserére. Jó viszonyban vagyunk egymással, nem rivalizálunk, hiszen közös célunk, hogy a fajta újra ismertebb legyen Magyarországon.

HO: Mit jelent az, hogy referencia-kennel? Milyen kapcsolatban áll a Royal-Caninnal?

LA: Tenyésztői szerződést kötöttünk a Royal Caninnal, így kedvezményesebb áron vásárolunk tápot, nekik pedig reklám lehetőség, ha az interneten vagy újságban megemlítjük, hogy a cég referencia-, vagyis bemutató kennelje vagyunk.

HO: Tartalmas honlapja van a Raszputyin tenyészetnek. Mire használja Ön az internetet a macskák kapcsán?

LA: Nagyon hasznosnak tartom az internetet arra, hogy bármit megkeressek rajta a macskákkal kapcsolatban. Több külföldi tenyésztővel is tartom a kapcsolatot, erre is igen hasznos a világháló. Igyekeztem úgy kialakítani a honlapot, hogy azon fontos, közérthető információk legyenek a fajtával és macskáinkkal kapcsolatban.

Szerző/Forrás: Háziállat Online

A VISZKIS-DOSSZIÉ

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. december 01. | Első megjelenés: 2005. október 11.

Whisky, családunk legkisebb, de legbelevalóbb tagja igazi életvidám cica. Nagyon sok szeretetet kaptunk tőle az elmúlt időszakban, velünk volt jóban-rosszban, ínségben és bőségben. Igazi békéltető cica, minden családi vitánál hangos nyávogással jelzi, ha már eleget hallott és így már... nem is lehet vitatkozni. :-) Reggel velünk kel és folyamatosan ügyel ránk a nap folyamán, így biztonságban érezhetjük magunkat. Őszintén, már nem is szívesen teszek-veszek otthon nélküle.

Fogadjátok az én Whisky cicám életéről készült képeket is olyan nagy szeretettel, mint Ketykó Mirci történetét. A legjobb fotóimat pedig közzéteszem a képgalériában.

Szavazás
Miről kapta a nevét?
A bajuszáról (whiskers=bajusz)
A whisky-ről
A kárpátaljai Visk községről

Szerző/Forrás: Kovács Melinda

ANGOL SZETTER, JÓ VADÁSZ

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. november 15. | Első megjelenés: 2005. október 26.

Fotó: Blue_Jeans_Angol_Szetter_KennelAz angol szetter , kiváló vadász adottságain túl igazi családi kutya. Kedvességük, odaadó szeretetük, szépségük és eleganciájuk és nem utolsó sorban a határtalan alkalmazkodó képességük igazi élménnyé teszi a velük való együttélést.

Mód Éva 1986-ban kezdett el foglalkozni tenyésztésükkel. Első angol szetterét, Dantont, továbbiak követték, majd az 1993-as első alom megszületése után különböző nála született almokból tartott meg kölyköket, akik igen szép kiállítási eredményeket - Világ- és Európa győztes, sokszoros hazai és nemzetközi győztes és klubgyőztes címek - értek el. Eddig kilenc Blue Jeans angol szetter teljesítette a championátus feltételeit, ami igen nagy öröm és szakmai elismerés számára.

A Háziállat Online Mód Évával beszélgetett az angol szetter erényeiről és kimagasló képességeiről.
 
Háziállat Online: Számon tartja az Ön kenneléből származó kutyusokat? Van, akivel kapcsolatot is ápol?

Mód Éva: Azokkal a gazdikkal, akik igénylik a kapcsolattartást, természetesen tartom a kapcsolatot, ha szükséges, szívesen segítek tanácsokkal a kutya tartásában, nevelésében, vagy "csak" nagyon szívesen hallgatom az új családtaggal kapcsolatos beszámolókat. Nagyon kedves történeteket hallok ilyenkor, melyek gyakran nagyon ismerősek a saját kutyáimmal kapcsolatosan. Az összes tőlem származó kiskutya gazdájának az adatait nyilvántartom és kérem is a gazdikat, hogy tájékoztassanak esetleges cím vagy telefonszám változásról. Csak így tudok én, vagy a fajtaklub segíteni, ha esetleg a kutyus eltűnik, és idegenek találják meg. Ezért is nagyon fontos, hogy a kutyust a gazdija a saját nevére írassa át a MEOE-nél.

HO: Miben kell igazán jónak lenni, hogy valaki ilyen címekkel büszkélkedhessen?

MÉ: Szerintem a hozzáértés és a szerencse is nagy szerepet játszik abban, hogy sikeres kutyákat tenyésszen egy tenyésztő. Ismerni kell a felmenő és oldalági rokonokat, és el kell dönteni, hogy milyen típust helyezünk előtérbe. Az angol szettereknél két nagy típus létezik, az angol és az amerikai típus. A típusok keverése nem szerencsés.

Egy kiállítási kutya tartása eltér a házi kedvencként tartott kutyáétól, több odafigyelést kíván, hogy a kutya a lehető legideálisabb körülmények között fejlődhessen. De a legfontosabb, akár kiállítási vagy kanapé sztárt szeretnénk, a szeretet. E nélkül nem szabad még arra gondolni sem, hogy állatokkal foglalkozzunk.

Fotó: Blue_Jeans_Angol_Szetter_KennelHO: Nagy mozgásigénye miatt csak aktív, szabadbajáró családoknak ajánlja az angol szettert?

MÉ: A szetterek valóban nagy mozgásigényűek, viszont nagyon családcentrikusak. Az angol szetter nyugodt kutya, szabadban vidáman szaladgál, de a legfontosabb a gazda. A legjobb az, ha a kutyus mind a lakásban, mind a kertben lehet.

Természetesen a nevelésen sok múlik, minden alapja a kölcsönös bizalom (és ezt csak egyszer lehet elveszteni). A lakásban nyugodtan heverészik, ha megfelelő mozgás mennyiséget biztosítanak neki.

HO: Speciális testhelyzettel jelzi a vadat - tanítják vagy ösztön?

MÉ: Az angol szetter, mint a többi angol vizsla, mellső lábát felemelve, félig lelapulva, remegő orrcimpákkal állja a vadat. Ez ösztönös viselkedés, a tanítással azt lehet megerősíteni, hogy addig álljon, amíg a gazdája vagy a vezetője oda nem ér hozzá, ne "ugorjon be". Ez a teljesítmény és munkaversenyeken kizáró ok.
 
HO: A pointer vagy a szetter jobb a vadászatban?

MÉ: Mind a pointer, mind pedig a szettert a lövés előtti munkára tenyésztették (a terület lekeresése, a vad megtalálása, "vadmegállás" és esetleg lövés után a lőtt vad behozása. Szárnyas vadakra használják őket.
A pointereket jobban kedvelik rövid szőrük miatt is, a szetterek hosszú szőrének rendbetétele a vadászat, munkaverseny, vagy egy egyszerű erdős - mezős területen való séta után komoly munkát igényel. Mindkét fajta kitűnő vadászösztönökkel rendelkezik, hazánkban a pointereket használják gyakrabban vadászatokra, de például Franciaországban az angol szetterek nagyon közkedveltek a vadászok körében. Az 1989-es Magyarországon megrendezett Vizsla Világbajnokságon a Világbajnoki címet egy francia angol szetter nyerte meg.

HO: Mennyi időbe telik, míg csontjai annyira megerősödnek, hogy futni vihessük?

MÉ: A szetterek csontfejlődése kb. egy éves korukra fejeződik be. A kölyköket és a növendék kutyákat futtatni nem szabad, mert a fejlődésben lévő izületekre az intenzív mozgás túl nagy terhet ró. Annyit mozogjon a kutyus, amennyi jól esik neki, de óvni kell az órákig tartó rohangálástól, nagyobb testű kutyákkal való vad hancúrozástól. Ez persze vonatkozik a többi kutyafajtára is.

HO: Laverack szetter - milyen gyakran használják ezt a kifejezést angol szetterekre?

MÉ: A Laverack szettert hazánkban nem, vagy csak nagyon ritkán - szakirodalomban - használják az angol szetterekre. A szakirodalom használja akkor, amikor elkülöníti a Laverack angol szettereket a Llewellin angol szetterektől. Mr.Laverack az életét az angol szetterek tudatos tenyésztésének szentelte és ő írta meg az angol szetterekről szóló első könyvet, amely 1872-ben jelent meg. Mr. Llewellin folytatta Mr.Laverack tenyésztői munkáját, de az ő általa tenyésztett angol szetterek típusa eltért Mr.Laverack angol szettereitől. Az Amerikai Egyesült Államokban a Llewellin féle angol szettereket külön törzskönyvezték a Mr.Laverack által tenyésztett angol szetterektől.

Szerző/Forrás: Háziállat Online

ÁLLATORVOSI ELSŐSEGÉLY-SZOLGÁLAT

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. december 05. | Első megjelenés: 2005. november 23.

A Dr. Háziállat rovatban olvasóink gyakran fedezhetik fel dr. Horváth László magánállatorvos nevét a kérdésekre adott válaszok alatt. A név mellett minden esetben olvasható az "Állatorvosi Elsősegély-szolgálat" felirat is. Utánanéztünk, hogy mi lehet ez: az állatorvos honapjáról az derült ki, hogy e ritka szolgáltatás épp 10 éve indult. Itt az ideje, hogy feltegyünk néhány kérdést a doktor úrnak.

Háziállat Magazin: Ünnepel az állatorvosi elsősegély-szolgálat?

Horváth László: Igen, valóban egy kerek évfordulóhoz érkeztem, most a napokban van az Állatorvosi Elsősegély-szolgálat 10. születésnapja. 1995. november végén, egészen pontosan november 20-án indult útjára ez a szolgáltatás.

HM: Elárulja nekünk, hogy miért éppen ezzel kezdett el foglalkozni akkoriban?

HL: Az állatorvosi magánrendelők a 90-es évek elején kezdtek megnyílni. 1995-ben, amikor eljöttem a korábbi munkahelyemről, az Állatorvos-tudományi Egyetemről, már elég sok kisállat rendelő működött a Fővárosban. Nekem akkor nem igazán volt kedvem ahhoz, hogy sokadiknak álljak be a sorba, és elmenjek valahová rendelni, már csak azért sem, mert én 15 éven át csak állatorvosi belgyógyászattal foglalkoztam, így például a rendelői munkához szükséges sebészi dolgokban szinte teljesen kiestem a gyakorlatból. Ráadásul miután az Egyetemi munka alatt rengeteget ügyeltem, az oda beérkező telefonhívásokból tisztán és világosan láttam, hogy az állattartók akkor vannak a leginkább bajban, amikor valami miatt képtelenek az állatukat elcipelni egy állatorvosi rendelőbe. Ettől függetlenül persze a beteg állatok segítséget igényelnek, így igény van az otthoni elsősegélyre. Miután közgazdasági alaptétel, hogy arra érdemes vállalkozni, amire kereslet van, így én igyekeztem ezt kihasználni. Arra gondoltam, miért ne azt csináljam, amihez a legjobban értek?

HM: Mi a különbség a sürgősségi és a normál betegellátás (állatorvoslás) között?

HL: A sürgősségi ellátásnál alapkövetelmény, hogy a beteget ellátó állatorvos kellő tapasztalatok birtokában gyorsan felismerje, hogy hol van a baj, és el tudja dönteni, hogy életveszélyben van-e a beteg állat, ha valamilyen kezelést nem kap meg minél előbb. Így a sürgősségi ellátásnál nem nagyon van idő arra, hogy "elpepecseljen" az ember a vizsgálattal. Határozottnak és célratörőnek kell lenni. Emellett viszont legtöbbször - főleg ha a sürgősségi ellátás nem egy rendelőben történik, hanem a gazdi lakásán, vagy a nyílt utcán - nem állnak rendelkezésre műszerek, nincs komoly eszközpark a háttérben, laborvizsgálatokból is legfeljebb a gyorsteszteket lehet használni.

HM: Mikor vegyünk igénybe sürgősségi ellátást?

HL: Sürgősségi ellátásra akkor van szükség, amikor az állat hirtelen lesz beteg, szinte egyik óráról a másikra, vagy éppen baleset, mérgezés éri. Ha vér folyik, akkor is mindenki számára nyilvánvaló, hogy sürgős segítségre van szükség. Ha pedig azt nézzük, hogy időben mikor van erre igény, akkor azt mondhatom, hogy elsősorban akkor, amikor az állatorvosi rendelők már - vagy még - zárva vannak: esténként, éjszaka, hétvégeken és ünnepnapokon.

HM: Milyen gyakran fordul elő, hogy éjfélkor csörög a telefon?

HL: Előfordul, mégpedig nem is túl ritkán. Persze azért ez változó, de nagy általánosságban azt mondhatom, hogy hetente egyszer biztosan előfordul. De az utóbbi években, amikor már eléggé elterjedt lett a fővárosi köztudatban a telefonszámom, gyakran kapok olyan telefonhívásokat is, amelyekben nem is közvetlen segítséget, hanem inkább jó tanácsokat kérnek tőlem. Legutóbb éppen az elmúlt éjszaka közepén magyaráztam valakinek, hogy az éjfélkor beadott fájdalomcsillapító után nem érdemes másikat beadni a kutyájának reggelig. Egy-egy ilyen hívás után legtöbbször gyorsan elalszom, de most nagyon sokáig nem sikerült.

HM: Stesszes munka lehet. Mi szerint válogat, hogy mit vállal el?

HL: Kezdettől fogva az az alapelvem, hogy rám és a szolgáltatásomra akkor van szükség, ha más megoldással nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehet az állatot állatorvoshoz juttatni. És ennek megfelelően ez a legfontosabb feltétel is, aminek teljesülnie kell ahhoz, hogy elvállaljak valamit! Adott esetben számtalan szituációfüggő oka lehet annak, hogy mi miatt nem lehet szállítani egy állatot, de leginkább a beteg méretei, esetleg a váladékokkal való szennyezettsége szokott előfordulni. Ha egy állat bármilyen más megoldással elvihető, vagy eljuttatható egy nyitva tartó rendelőbe, akkor mindig ezt a megoldást célszerű választani, mert ott biztosan jobbak az ellátás feltételei és lehetőségei. Sokan vannak úgy, hogy maguktól nem jönnek rá, mi módon lehet ezt megoldani, így gyakran előfordul, hogy megfelelő tanácsokkal vezetem rá a riadt gazdit a megoldásra.

HM: Több állatorvossal dolgozik együtt? Gondolt már egy elsősegély-hálózat kialakítására?

HL: A szolgáltatást kezdettől fogva egymagam működtetem, aminek az egyik oka az, hogy erre a teljesen kiszámíthatatlan munkára, a rendelkezésemre álló viszonyok között nem lehet társakat találni. Miután soha nem lehet tudni, hogy mikor érkezik a következő hívás, nehéz lenne azt megszervezni, hogy mindig legyen velem valaki, akár állatorvos, akár állatápoló. Az induláskor egyébként az volt a tervem, hogy a szolgáltatást olyan szintre fejlesztem majd, hogy lesz egy központi hely, ahol az ügyeletes személyzet 24 órában várja a hívásokat, és azonnal indulni tud, ha hívás érkezik. Ez azonban csak akkor működhetne így, ha ezt a szolgáltatást teljesen "cégszerűen", és csak erre a feladatra koncentrálva lehetne működtetni. Ehhez viszont vagy komoly tőkére lenne szükség - ez pedig nekem sajnos nincs meg - vagy be kellene vonni más finanszírozókat, tőkéstársakat, például az állatvédő szervezeteket. Erre vannak nagyon jó példák Nyugat-Európában.

Példaképeim a müncheni állatmentők, akik profi módon látják el a feladatukat. A saját tapasztalataim azonban az elmúlt években azt mutatták, hogy erre a speciális szolgáltatásra nálunk ugyan van igény, de azért mégsem akkora, hogy ez eltartson egy több állatorvossal, esetleg más segítőkkel működő szolgálatot. Megfelelő esetszám, és fizetőképes kereslet hiányában így nem került sor a vállalkozás ilyen irányú fejlesztésére. Sőt, azt kell mondanom, hogy én magam is hamar becsukhatnám a boltot, ha csak ebből kellene megélnem! Így kénytelen vagyok a "mentős" munkát kiegészíteni egy amolyan házhoz járó "házidoktorbácsis" tevékenységgel is.

HM: Pedig tele vannak az utcák kóborló állatokkal, közülük sokat elütnek az autók, és más állatok is gyakran szorulnak segítségre!

HL: Igen, ez valóban így van, de van egy nagyon fontos jellemzője az én szolgáltatásomnak, ami alapvetően megkülönbözteti azt a karitatív "rokonaitól", ez pedig az, hogy ez egy vállalkozás! És miután ez a vállalkozás "egyéni vállalkozás", így a felmerülő költségek megtérülése mellett valamennyi haszonnal is kell járnia, ellenkező esetben nem tudnám belőle sem magamat, sem a családomat eltartani. És van még egy fontos körülmény, ami megkülönböztet a karitatív állatmentőtől: én csak az állatorvosi segítséget tudom nyújtani, az állat elhelyezésben azonban nem, vagy csak nagyon áttételesen tudok segíteni. E nélkül pedig nehéz lenne karitatív állatmentést végezni, mert az ellátás után is történnie kell valaminek a sérült állattal, el kellene helyezni valahová. Szóval az én "célközönségem" elsősorban nem a gazdátlan állatok köre, hanem azoké, akiknek van gazdija, csak ő éppen valami miatt nem tud állatorvoshoz jutni a jószágával.

HM: Ha már a fizetőképes keresletről volt szó, mennyibe kerül mondjuk az éjszakai, vagy a hétvégi, háznál történő ellátás? Meg tudják ezt fizetni az állattartók?

HL: Erre a kérdésre legelső reakcióként azt kell, hogy mondjam, hogy minden attól függ, hogy kinek, mikor, mi éri meg. Az áraim - amelyeket egyébként nem titkolok senki elől, fenn vannak az interneten, bárki megnézheti őket a honlapomon - alapvetően megfizethetők. Főleg akkor, ha valóban szükség van a gyors segítségre, és nem arról van szó, hogy kettőt köhintett a kutya, ami miatt a gazdi aggódik. Ha figyelembe vesszük azt is, hogy aki saját maga nem tudja megoldani az állatának egy nyitva tartó ügyeletre való elszállítását, annak a rendelői ügyeleti díjakon kívül, ami szintén nem olcsó ezekben az időszakokban, még az oda-vissza szállítási költségeket is ki kell fizetnie. Ha ezeket összeszámoljuk, sokszor az jön ki végeredményként, hogy sokkal gazdaságosabb engem elhívni, mint az állatot elvinni.

Fontos körülmény az árak megítélésében az is, hogy mivel ez a szolgáltatás csak a Fővárosban vehető igénybe, itt azért más árszínvonalról beszélünk, mint vidéken. És ne felejtsük el azt sem, hogy ma már az Állatorvosi Egyetem ügyeletére is 15 ezer Ft a "beugró", ami már eleve magasabb összeg, mint az én kiszállási és vizsgálati díjam. Egyébként, ha valaki a segítségemet kéri, én minden esetben előre tájékoztatom a várható költségekről. Így senkit nem érhet meglepetés, amikor a fizetségre kerül a sor. Viszont vannak, akik az összeg hallatán mégis meggondolják magukat, és visszamondják a beteghívást.

HM: Ha egyedül dolgozik, hogyan tudja megoldani a folyamatos szolgáltatást? Nem lehet könnyű 365 napon át folyamatosan készen állni!

HL: Ezt a kérdést nagyon sokan fel szokták tenni nekem, köztük az állatorvos kollégáim is. A válaszom mindig az, hogy nem eszik ezt a kását olyan forrón! Ahogy korábban már említettem, rettentően kiszámíthatatlanok az igények. Van úgy, hogy napokig nem érkezik egyetlen sürgősségi beteghívás sem. Máskor meg naponta van három, vagy néha több is. A kezdeti időkben minden hirdetésemben olyan megfogalmazás szerepelt, ami azt sugallta, hogy engem elég hívni, én az év bármely napján, bármikor azonnal megyek. Később ezeken sokat finomítottam, és az utóbbi években a "marketingmunkámnak" az a legfontosabb üzenete, hogy hívjanak, azután majd megmondom, hogy az adott helyzetben tudok-e segíteni, vagy sem.

Az én telefonom egy-két nagyon rövid időszakot leszámítva folyamatosan be van kapcsolva, mindig elérhető vagyok. Nagyon sok esetben már az is hatalmas segítséget jelent a bajtól megrémült és kétségbeesett tulajdonos számára, ha valaki higgadtan elmagyarázza neki, hogy mit tud tenni, milyen megoldási alternatívák léteznek a problémára. És végül, ha az ember őszinte az állattartókkal, akkor ők is megértők tudnak lenni, ha éppen szabadságon vagyok, vagy betegen fekszem, netán bármi más ok miatt éppen mégsem tudok segíteni. Összességében azonban elmondható, hogy az év legnagyobb részében az állattartók rendelkezésére tudok állni.

HM: Az a kifejezés, hogy "sürgősségi ellátás", sok mindent betakar. Mondana valamit arról, hogy konkrétan milyen esetei szoktak előfordulni?

HL: Valóban vannak gyakori, visszatérő problémák. Sok munkát adnak a kutyák közötti marakodások, verekedések, néha úgy, hogy a tulajdonos két kutyája esik egymásnak. Sok a különféle baleseti sérülés is. A belgyógyászati esetek között a hirtelen jött magas láz vezeti a rangsort, mert ez a kutyákat is, és a macskákat is egyaránt könnyen ledönti a lábukról. Ettől aztán nagyon beteg benyomást tudnak kelteni. Gyakori probléma kutyák esetében a gyomorcsavarodás, valamint az idősebb, nagy testű állatok hirtelen hátsótestfél-bénulása. Érdekesség, hogy nagyon sok idős, beteg állat végleges elaltatásához hívnak. Gyakran hosszú hetekig próbálkoznak a kezelésükkel, remélik, hogy talán jobban lesznek, de éppen ellenkezőleg, rosszabbodik az állapotuk és valahogy mindig éppen estére, vagy a hétvégére kerülnek olyan állapotba, amikor a gazdájuk már nem bírja nézni az állat szenvedését. Ekkor lesz hirtelen nagy szükség rám.

HM: Végül még egy utolsó kérdés: vannak állandó sürgősségi páciensei?

HL: Az azért ritkán fordul elő, hogy valakinek egymás után többször legyen szüksége sürgősségi ellátásra. De néha azért előfordul. Akinek egyszer már eredményesen segítettem, ráadásul ő is elégedett volt velem, az másodszor már nem keresgél más megoldásokat, rögtön engem hív. És olyan esetek is viszonylag gyakran előfordulnak, amikor az elégedett gazdik azért hívnak fel, hogy nem segítenék-e nekik az egyszerűbb, nem éppen sürgősségi problémáik megoldásában. Amint említettem, a kényszerűség egyébként is szükségessé teszi, hogy a "ráérős időmben", amikor éppen nincs mentős munka, más állatorvosi szolgáltatásokat is nyújtsak, így ezeknek a kéréseknek mindig örömmel teszek eleget.

HM: Köszönjük a beszélgetést, sok sikert kívánunk Önnek az elsősegély-szolgálathoz!

Szerző/Forrás: Háziállat

MIKI A KÖLYÖK KLUBBAN

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. november 16. | Első megjelenés: 2005. november 11.

A Háziállat Magazin saját bejárású, népszerű állatorvosát, dr. Kukla Miklóst mostantól nem csak a Háziállat TV kisfilmjeiben láthatja és hallhatja majd a hasznos és érdekes információkra kiéhezett állattartó nagyközönség. A doktor úr hamarosan szakértőként visszatérő vendége lesz az RTL Klub Kölyök Klub című műsorának, amely minden vasárnap reggel 7 és 9 óra között jelentkezik.

A műsor célja: bemutatni a kiskölyköknek (de természetesen nem csak nekik!), hogy milyen munka folyik egy állatorvosi rendelőben, milyen állatok milyen problémákkal, illetve milyen beavatkozások céljából érkeznek a rendelőbe, és ott mi is történik valójában.

A doktor úr határozottan állítja: nincs mitől félniük sem a gazdiknak, sem kedvenceiknek egy rendelőben, hiszen "az állatorvos is ember", aki mindent elmagyaráz, barátságos és közvetlen. Szereti az állatokat és gazdáikat, és talán ez kellő garancia arra, hogy senkinek nem esik majd bántódása :)

Amire előzetesen számíthat az állatkedvelő néző: Napsugár, a Kölyök Klub 12 éves műsorvezetője meglátogatja a rendelőt és az ott látottak, hallottak alapján interjút készít Miklóssal, aki természetesen megpróbál majd minél közérthetőbben válaszolni a "gyerekszáj" kérdésekre.

Ismeretterjesztő és állatvédelmi feladatot is ellát a műsor: szóba kerül az oltások és az ivartalanítás fontossága, a féreghajtás, a bolhairtás, valamint szó lesz egy befogadott kiskutyáról is...

Minden adás "feldolgoz" egy esetet: a sorozatnyitó műsorban Bindhu, a három hónapos kölyök spániel utolsó kombinált oltását adja be az állatorvos, leolvassa a microchipjét, majd röviden elmereng azon, milyen aranyos is tud lenni egy kiskutya. Lesz még ablaknak ütközött karvaly, tojásrakó ékszerteknős, ajtó elé letett két hónapos kiskutya, akit egy 10 éves kislány fogadott be.

Bemutatásra kerül egy virgonc görénypár, akiknek az ivartalanításáról is szó lesz, egy másik görény oltást kap, lesz tengerimalac, aki - akár akarja, akár nem - fogászati kezelésben részesül, megismerhetünk egy sebes oldalú, rossz körülmények közül kimentett hörcsögöt, valamint egy végelgyengülésben szenvedő, púpos hátú egeret is. Miklós nagy örömére a rendelő-realityben feltűnik majd egyik kedvenc asszisztenCicája, Roncsderby is.

A fenti ízelítőt olvasva szerkesztőségünk számára máris nyilvánvaló, hogy a műsort nem csak hasznosnak, de egyben igen szórakoztatónak is fogja találni minden gazdi és állatszerető néző.

Mikor van műsoron? - Eseménynaptárunkból megtudhatja:
http://www.haziallat.hu/index.php?menu=esemenynaptar

Szerző/Forrás: Háziállat Online

ZSARGAL, A TITOKZATOS EMBER

Cikk nyomtatása | Cikk küldése e-mailben

Utolsó módosítás: 2005. november 18. | Első megjelenés: 2005. november 15.

A Háziállat Magazin rendszeres olvasói közül már bizonyára sokaknak feltűnt egy ismerős arc Kepes András népszerű műsorában.

Nincs tévedés: az RTL Klubon hétfő esténként Világfalu - A titokzatos ember címmel jelentkező műsorban valóban kedvelt állatorvosunkat, L. Zsargalt láthatja a néző. Zsargal szülőföldjére, Mongóliába hazalátogatva házigazdaként mutatja be a családjánál vendégeskedő világjáró Kepesnek hazája lakóinak érdekes és magyar szemmel nézve sokszor meghökkentő szokásait. Birkát főz, lovagol, kumiszt iszik, jurtát épít.

A doktor úr Budapesten szerzett állatorvosi diplomát, jelenleg kollégájával, dr. Kukla Miklóssal Érden folytat állatorvosi praxist közösen alapított Kutyavári Rendelőjükben. Annak idején az elsők között "szólt be" a háziállat.hu fórumozóinak, majd vállalta, hogy magazinunk munkájába bekapcsolódva válaszol az olvasók kérdéseire, és természetesen a Háziállat TV indulásakor is számíthattunk segítségére és szakértő közreműködésére. Másodállásban ugyanis ő Klári és számtalan bulldog gazdája.

Zsargal saját bevallása szerint angol bulldog-mániában szenved, kennelének neve is ezt sugallja (To Love Till Craziness!). Diósdon kertészkedik is, már amennyire az állatfalka engedi. Emellett egy szép himalája cicája is van, aki szintén imádja a gazdi bulldogjait, sőt néha - a tömeghipnózis hatására - azt képzeli, hogy ő maga is kutya.

Zsargal - akinek anyakönyvi kivonatán névként egészen más, a magyar szürkeállomány számára reprodukálhatatlan karakterkombináció áll - praxisában is kamatoztatja a mongolok lóismeretét: nemsokára megjelenő videónkon meglepetést tartogat a nézőknek...

Szerző/Forrás: Háziállat Online

 
Naptár
2023. November
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
<<   >>
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2005-10-18
 
Állatos linkek
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Boldog névnapot!
 
5 nyelvű szótár!!



 
Számológép
Nieuwe pagina 1





 
Videóklipp
SCRIPT language=javascript type=text/javascript> Irigy Hónaljmirigy-Numerakirály