Csupa állat
Csupa állat
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
ISMERJ MEG ENGEM:))
 
Szavazz te is!
:)
Támogattál már valamilyen "állat-segélyszervezetet"? (nem csak pénzben)

igen, sokszor szoktam
ritkán
talán egyszer volt rá példa
anyagilag nem tehetem meg
nem, és nem szeretnék a továbbiakban sem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Háziállatról a gazdának
 
Időjárás

 
NYEREMÉNY JÁTÉKOK
 
a
 
Értesítő tábla! Üzenj te is!
 
A hónap animációja

 

 
Animal infók
 
Chat, mert a Te véleményed is számít!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Tigrisek:) (F.A.)

forrás: Sulinet, Wikipedia
F.A= Friesz Aranka barátnőmnek

Kihalás szélén a tigrisek

A tigrisek helyzete egyre bizonytalanabb: mára mindössze 5-7000 vadon élő példány maradt. A WWF nemzetközi akciótervében ezért évek óta kiemelt helyen szerepelnek a tigrisek megmentésére irányuló programok. A program első fontos lépése az anyagi alapok megteremtése. Az egy millió dolláros induló tőkét a legsürgetőbb problémák orvoslására, megszüntetésére szánták. A tigriseket fenyegető legnagyobb veszélyek ma az orvvadászat ijesztő növekedése, az emberi tevékenység kiterjedése, valamint az infrastruktúra fejlődése, mely kiszorítja a nagymacskákat természetes élőhelyükről.

Ma összesen 5-7000 vadon élő tigris található a Földön, ami a századfordulón még meglévő több százezres példányszámhoz képest 95 százalékos állománycsökkenést jelent. Ráadásul az utóbbi ötven évben kihalt a bali, a kaszpi és a jávai alfaj. Ha késik a segítség, ugyanez a sors vár adél-kínai tigrisekre is, melyeknek száma a kutatók szerint mára 20-30 példányra fogyatkozott, holott az 1950-es években még mintegy 4000 egyed élt Dél-Kína erdeiben. A ma még 3000 egyedet - a világ összes tigrisének felét - számláló bengáli tigris populáció helyzete szintén kritikus. Ha most nem sikerül a tigrisek számának csökkenését megakadályozni, akkor e pompás csúcsragadozó rövid időn belül eltűnhet a Földről.

A tigrisekre a legnagyobb veszélyt a civilizáció terjeszkedése jelenti, mely életerüktől fosztja meg a nagytestű ragadozókat. A másik jelentős probléma, hogy a mai napig virágzó üzlet a tigrisek bőrével, illetve más testrészeivel való kereskedelem. Az utóbbiak számos hagyományos, tévhiten alapuló kínai gyógyszer és serkentőszer alapanyagául szolgálnak. A jól fizető kereslet az orvvadászat mozgatórugója. A világméretűvé vált kereskedelem megfékezésére jött létre a veszályeztetett növeny- és állatfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó egyezmény, a CITES, amelyhez napjainkig mintegy 140 ország csatlakozott. Az egyezmény hatálya alá tartozik a tigrisek összes alfaja is, amelyekkel mind élve, mind mind feldolgozott állapotban tilos kereskedni. A tigrisek elterjedési területén fekvő 15 állam Laosz kivételével csatlakozott az egyezményhez, éppúgy, mint a kínai gyógyszereket felhasználó országok is aláírták a dokumentumot, és együttesen kötelezték el magukat a tilalom betartására. Az orvvadászat azonban továbbra is virágzó - bár egyre kockázatosabb - üzeletág maradt, mert a csempészett gyógyszerek iránti kereslet nem csökkent, sőt a tilalom miatt az árak magasabbra szöktek.

A WWF 1966 óta foglalkozik a tigrisek megmentésével. Jelen pillanatban is több, mint 35 programja fut azokban az országokban, ahol a tigrisek élnek, illetve amelyek a kínai gyógyszerek felhasználói közé tartoznak. A WWF a már működő állatkereskedelmet ellenőrző irodái mellett újabbak megnyitásást tervezi Indokínában és Oroszországban azza a céllal, hogy a helyszínen tudják megakadályozni az illegális kereskedelmet. Terveik között szerepel még speciálisan képzett szakemberek kiküldése Bangladesbe, hogy felmérjék a bengáli tigris India utáni legnagyobb élőhelyén élő populációjának nagyságát. A WWF reméli, hogy képes lesz olyan új szabályozási rendszert létrehozni, mely hathatós segítséget jelentene az ott élő tigriseknek az elszaporodó orvvadászattal és élőhelyük pusztításával szemben.

Korábban:
Éheznek a szibériai tigrisek

 

A tigris (Panthera tigris) a macskafélék családba tartozó ragadozó, a nagymacskák egyike. Valamennyi alfaja veszélyeztetett.

A legtöbb tigris erdőkben, illetve füves területeken lakik, amihez bundájuk mintázata is alkalmazkodott. Bár első látásra kirívónak tűnik a fekete csíkozás narancssárga alapon, de a száraz, narancssárgás arnyalatú fűben nagyon jól el tud rejtőzködni. A nagymacskák közül csak a jaguárok, halászmacskák és a tigrisek számítanak jó úszónak, és a tigriseket gyakran látni, amint tavakban és folyókban úsznak. Magányosan vadásznak, zsákmányuk főként a közepes termetű növényevők közül kerül ki, mint például az antilop, őz, vaddisznó vagy bivaly.

Mára szabadon csak Kínában, Tibetben, Szibériában, Mongóliában, Malajziában, Thaiföldön, Nepálban és Indiában lelhető fel.


[szerkesztés] Alfajai

  • Bali tigris (Panthera tigris balica) – kihalt (1940-es években)
  • Kaszpi tigris (Panthera tigris virgata) – kihalt (1970-es években)
  • Jávai tigris (Panthera tigris sondaica) – kihalt (1980-as években)
  • Szibériai tigris vagy amúr tigris (Panthera tigris altaica)
  • Indokínai tigris (Panthera tigris corbetti)
  • Dél-kínai tigris (Panthera tigris amoyensis)
  • Szumátrai (maláj) tigris (Panthera tigris sumatrae)
  • Bengáli tigris vagy királytigris (Panthera tigris tigris)

[szerkesztés] Képek

 

 

 
Naptár
2023. Október
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2005-10-18
 
Állatos linkek
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Boldog névnapot!
 
5 nyelvű szótár!!



 
Számológép
Nieuwe pagina 1





 
Videóklipp
SCRIPT language=javascript type=text/javascript> Irigy Hónaljmirigy-Numerakirály